Soda, ocet, cytryna… czyli o ekologicznym sprzątaniu.

W dostępnych w sklepach środkach czystości znajdują się często składniki szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale i dla nas. Związki chloru, fosforany, konserwanty, czy syntetyczne substancje zapachowe nie są niestety obojętne dla naszego zdrowia. Mogą być szczególnie szkodliwe dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego polecamy tanią, bezpieczną dla zdrowia i środowiska alternatywę.

Samodzielne przygotowanie ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia środków czystości jest bardzo proste. Do przygotowania najbardziej podstawowych wystarczą ocet, soda i ulubione olejki eteryczne. Do ciut bardziej skomplikowanych przydadzą się boraks i płatki mydlane lub starte na tarce mydło. I to wszystko!
Gotowi? Zaczynamy 🙂

Domowa pasta czyszcząca z sody
Wymieszaj sodę oczyszczoną z letnią wodą w proporcji 3:1. Możesz dodać 10 kropli ulubionego olejku eterycznego. Pastą czyść przy pomocy gąbki: zlew, umywalkę, wannę, brodzik, fugi itp.

Uniwersalny płyn czyszczący do kuchni i łazienki
– łyżka płatków mydlanych,
– łyżka boraksu,
– 2 łyżki octu,
– 2 szklanki gorącej wody,
– po 10 kropli olejków: lawendowego, z drzewa herbacianego i cytrynowego.
Składniki połącz, wymieszaj i przelej do butelki.

Proszek do prania nr 1
– 1 szklanka sody kalcynowanej,
– 1 szklanka nadwęglanu sodu,
– 1 szklanka boraksu.
Przesyp wszystkie składniki do zamkniętego pojemnika na gotowy proszek i wstrząsaj aż składniki się wymieszają. Do przygotowania proszku załóż rękawice ochronne. Na 1 pranie stosuj ok. 3-4 łyżek gotowego proszku.

Proszek do prania nr 2
– 1 szklanka sody kalcynowanej,
– 1 szklanka boraksu,
– 1/4 szklanki płatków mydlanych.
Składniki przesyp do szczelnie zamkniętego pojemnika  wstrząsaj aż się ze sobą połączą. Do przygotowania załóż rękawice ochronne. Na 1 pranie daj 2 łyżki stołowe proszku.

Jeśli jednak wolisz gotowe produkty do prania i sprzątania, a chcesz by były one bezpieczne dla naszej planety i nie podrażniały delikatnej skóry, możesz wybrać z szerokiej gamy naszych produktów ekologicznych dla domu.

POSTAW NA NATURĘ I BĄDŹ EKO!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *