Aromaterapia i niezwykłe właściwości olejków eterycznych

Naturalną moc zapachów zamkniętych w olejkach eterycznych ludzie wykorzystywali od tysiącleci. Starożytni Egipcjanie używali ich do namaszczania ciała i przypisywali im niezwykłe właściwości. Grecy dodawali je do swoich potraw, a w wielu miejscach na świecie olejki eteryczne stosowano jako środki lecznicze na wiele dolegliwości, od bezsenności i bólu głowy po nieodwzajemnioną miłość. Aromaterapia, zwana potocznie „leczeniem zapachami” jest jedną z form medycyny naturalnej i dawniej była wiedzą tajemną. Dziś każdy z nas może opanować jej podstawy i korzystać z niej dla poprawienia zdrowia, urody i samopoczucia.

Aromaterapia korzysta z naturalnych olejków eterycznych w celu pozytywnego oddziaływania na ciało fizyczne, umysł, funkcje poznawcze i nastój. Struktury molekularne olejków są bardzo złożone, a zawarte w nich naturalne substancje chemiczne należą do jednych z najpotężniejszych, jakie mogą wytworzyć rośliny pod wpływem działania słońca, wody i ziemi. Większość olejków eterycznych posiada szereg właściwości terapeutycznych i mogą być w łatwy sposób wykorzystane w codziennym życiu.
Oto kilka najprostszych metod, dzięki którym aromaterapia może już od dziś zagościć w twoim domu:
– Inhalacja
Tradycyjna inhalacja polega na wkropleniu do ciepłej wody około 5 kropli olejku i wdychaniu unoszących się oparów, najlepiej zakrywając głowę ręcznikiem. Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, kataru, bólu zatok i problemów z oddychaniem. Najprostszą formą stosowania aromaterapii jest kominek aromaterapeutyczny. Pozwala on cieszyć się pięknym zapachem w domu i korzystać z terapeutycznego działania olejków. Istnieją też specjalne dyfuzory, które rozpylają zapach w pomieszczeniu. Tu ciekawostka: rozpylanie w dyfuzorze olejku z drzewa herbacianego pomaga usunąć roztocza, co jest korzystne dla alergików.
– Kąpiel
W najprostszej formie polega na wrzuceniu pęczka pachnących ziół do ciepłej kąpieli, co powoduje uwolnienie substancji lotnych. W przypadku zastosowania kąpieli z olejkami eterycznymi, dodajemy 10-20 kropli olejku rozcieńczonego w oleju roślinnym np. oliwie z oliwek. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut i nie dodajemy w tym samym czasie do wody żadnych detergentów – mycie ciała najlepiej wykonać przed kąpielą.
– Masaż
To jedna z najprzyjemniejszych form aromaterapii, która łączy terapię zapachem i dotykiem, może działać silnie rozluźniająco, przeciwbólowo, wspierać leczenie depresji, narządów ruchu i kręgosłupa. Masaż wykonujemy przy użyciu oleju roślinnego połączonego z olejkiem eterycznym lub ich mieszanką (3-5 kropli na łyżkę oleju bazowego). I wcale nie trzeba być wykwalifikowanym masażystą żeby cieszyć się tą formą relaksu.
– Sauna
Rozcieńczone w wodzie olejki eteryczne (5-10 kropli) umieszcza się w miseczce bezpośrednio nad grzejnikiem sauny. W saunie suchej olejki ( ok. 5 kropli w szklance wody) wylewa się na rozgrzane kamienie i rozprowadza równomiernie za pomocą ręcznika. Połączenie ciepła z aromaterapią jest skuteczne we wspomaganiu leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów, po urazach narządu ruchu i w niektórych chorobach skórnych.

Olejki eteryczne mają całą masę praktycznych zastosowań. Można z nich zrobić naturalne perfumy w oleju, użyć do odstraszenia komarów, czy moli (lawenda, eukaliptus, wetiwer), złagodzić za ich pomocą ból głowy (mięta, lawenda, grapefruit), katar (eukaliptus, tymianek, drzewko herbaciane), poprawić nastrój (pomarańcza, bergamotka, cynamon), podnieść odporność organizmu (wszystkie olejki cytrusowe) lub przygotować naturalny specyfik upiększający na twarz, ciało czy włosy. Zastosowań jest dużo więcej!
Uwaga: prawdziwy olejek eteryczny nie ma nic wspólnego z tanim olejkiem zapachowym!

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą Ci w bezpieczny sposób cieszyć się z naturalnych korzyści aromaterapii:
– Ufaj swojej intuicji i wybieraj te olejki, których zapach jest dla Ciebie przyjemny;
– Bezpośrednio na skórę olejki eteryczne stosujemy tylko po wcześniejszym rozcieńczeniu ich w oleju bazowym (winogronowy, migdałowym, kokosowy, oliwa z oliwek itp.). Wyjątek stanowią olejek lawendowy i z drzewa herbacianego, które można stosować w małych dawkach, punktowo na skórę bez rozcieńczenia;
– Przed zastosowaniem nowego olejku na skórę przeprowadź test uczuleniowy (jedną kroplę wybranego olejku eterycznego rozpuść w łyżce bazowego oleju roślinnego, a następnie wetrzyj mieszankę w nadgarstek lub skórę za uchem – jeśli w ciągu 12 godzin nie pojawi się tam wysypka, swędzenie lub zaczerwienienie, możesz używać olejku na skórę);
– Unikaj wystawiania skóry potraktowanej wcześniej olejkiem na działanie promieni słonecznych;
– Szczególną ostrożność należy zachować stosując aromaterapię u kobiet w ciąży i małych dzieci. Najlepiej konsultować się wówczas z doświadczonym aromaterapeutą.
– Otwartą butelkę olejku eterycznego najlepiej zużyć w ciągu trzech lat (olejki cytrusowe mają krótsza trwałość, te należy zużyć do 18 miesięcy od otwarcia).

Produkty do aromaterapii w naszym sklepie 🙂